T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BALIKESİR / AYVALIK - Ayvalık Anadolu Lisesi

Haberler

Ağu

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SINIFLARIN OKUYACAĞI DERSLER ÖĞRENCİLERİMİZİN SEÇİMLERİYLE BELİRLENMİŞTİR.

Tem

AYAL´dan Emekli Olanlar:

Ahmet BABALIK - Tarih Öğretmeni

Ayşe AKMAN - Görsel Sanatlar-Resim Öğretmeni

Tem

Okulumuzda bir dönem öğrencilik yapan Suat YAMA geçirdiği trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

May

Okulumuz öğrencilerinin 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı itibariyle giyecekleri okul kıyafetleri yenileniyor.

Mrt

Öğrencimiz Pervin Tuğçe GEBEDEK Kompozisyon Yarışmalarındaki iki Birinciliğine Şiir dalında da İL BİRİNCİLİĞİ ekledi.

Mrt

SAĞLIKLI NESİL, SAĞLIKLI GELECEK KOMPOZİSYON YARIŞMASI İL BİRİNCİLİĞİ

İSTİKLAL VE İSTİKBAL ŞAİRİ MEHMET AKİF ERSOY ŞİİR YAZMA YARIŞMASI İL BİRİNCİLİĞİ

Ock

2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Okul Sporlarında AYAL FİLENİN SULTANLARI Liselerarası Genç Kızlar (A) Kategorisi Voleybol Müsabakalarında oynadıkları 9 (Dokuz) maçın tamamını set vermeden 3-0 kazanarak üst üste 4. kez BALIKESİR ŞAMPİYONU oldular. Şampiyonluğun 4 yıllık hikayesi için aşağıya tıklayınız.

Ock

SANATÇILAR ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Ara

AYVALIK ANADOLU LİSESİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA KULÜBÜ´NÜN SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Ara

Okulumuz Kız Tenis Takımı Okul Sporları kapsamında Liseler arası Genç Kızlar Tenis İl Birinciliği müsabakalarına katıldı.

Kas

AYAL AKADEMİ 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İÇİN ÖĞRENCİ MECLİSİNİ OLUŞTURDU. BAŞKANLIK DİVANINI SEÇTİ.

Ekm

Muharrem Ayının 10. Gününde bundan tam 1336 yıl önce Peygamberimizin mübarek torunu Hz. Hüseyin ile birlikte 72 müslümanın şehit edilmesi tarihimize Kerbela Vakası olarak geçmiştir. Hem bu acı olayı hatırlamak hem de Hz. Hüseyin´in oğlunun hayatta kalmasıyla peygamberimizin soyunun devam etmesine şükür amacıyla Aşure pişirilir ve dağıtılır. Okul müdürümüz Veli Tuncay:

´Geleneklerimizi, değerlerimizi yeni nesillere aktarmanın en uygun yerlerinden birisi de okullarımızdır. Ayvalık Anadolu Lisesi olarak geleneksel olarak sürdürdüğümüz ´Aşure Hayrı´nı bu yıl yine öğrenciler, veliler, öğretmenler ve misafirlerimizle gerçekleştirdik. Bu yıl aramıza Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmeni olarak katılan Küçükköy Camii Din Görevlisi İlhan KÖSE tarafından organize edilen Aşure Hayrı büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Davetimize katılarak bizleri onurlandıran başta Ayvalık Kaymakamı Sayın Namık Kemal NAZLI´ya, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Ali Haydar Güler´e, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Sayın M. Cem HAMZAOĞLU´na, okul ve kurum müdürlerimize, yöneticilerimize, öğretmenlerimize, Okul Aile Birliği´mize, çalışanlarımıza ve öğrencilerimize teşekkürlerimizi sunarız.´ diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Aşure ikramından sonra İlhan KÖSE tarafından yapılan dua ile şehitlerimiz ve gazilerimiz şükranla anıldı.
Haksızlık ve zulüm karşısında dik durmayı bizlere hatırlatan Kerbela Olayının anma töreni yapılan bu etkinlikle sonlandırıldı.

Ekm

15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ VE ŞEHTİLERİMİZİ ANMA PROGRAMI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE YAPILDI.

Ağu

Haz

AYVALIK ANADOLU LİSESİ

17. AYAL AKADEMİ MEZUNLARI GECESİ

 

Ayvalık Anadolu Lisesi 17. AYAL AKADEMİ mezunları gecesi okul bahçesinde görkemli bir törenle kutlandı. Mezun olan 43 öğrenci için düzenlenen geceye; Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal NAZLI, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa SOLAK, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan BİLEN, Şube Müdürü Erkin KAMACI, Okul Müdürleri ve Müdür Yardımcıları, Öğretmenler, Okul Aile Birliği ve Velilerin katıldığı gözlendi.

Tören sunuculuğunu Begüm SOLAÇ  ve Fırat YEĞİN öğretmenleri Hatice ÖĞÜT rehberliğinde yaptılar.

Tören; Müzik Öğretmeni Lütfi ÖZDEM yönetimindeki okul orkestrasının müzik şöleniyle başladı. Öğrenci ve misafirlerin eşlik ettiği müziklerle eğlenceli bir başlangıç yapıldı. Okul Aile Birliği tarafından geceye katılanlara pasta ve meyve suyu ikramı yapıldı.

Mezun olan 12. sınıf öğrencileri sınıf öğretmenleri eşliğinde sahneye alınarak seyircilere tanıtıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra Okul Müdürü Veli TUNCAY açılış konuşmasını yaptı.

17. AYAL AKADEMİ mezunları gecesine teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyor, bizleri bu güzel gecede yalnız bırakmadığınız için şahsım ve okulum adına hoş geldiniz diyorum.

Geleceğimizi emanet ettiğimiz pırıl pırıl 43 gencin yetişmesine katkı sağlayan başta öğretmenlerimiz olmak üzere siz saygıdeğer velilerimize şükranlarımızı sunuyorum. 22 yıllık Ayal Çınarında 1518 mezun vermenin haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Yoğun geçen bir eğitim-öğretim yılını daha geride bıraktık. Ayvalık Anadolu Lisesi olarak iyi yetişmiş, donanım, değerlerine ve kültürüne bağlı, çağdaş, sosyal ve paylaşımcı, Atatürk ilke ve inkılâplarına sıkı sıkıya bağlı gençleri ülkemizin hizmetine sunmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. 
            2015 yılı ÖSYM verilerine göre Ayvalık’ın, körfezin en başarılı Anadolu Lisesi olan okulumuz bu yıl YGS’de yine en başarılı okul olmuştur. Temennimiz ve beklentimiz o dur ki LYS’de de aynı başarıyı sizlerle elde edeceğiz.

Sevgili gençler,

            Okulunuzu bitirmenizin sevincini arkadaşlarınızla, ailelerinizle ve bu sonuca ulaşmanızda büyük payı bulunan öğretmenlerinizle paylaşıyorsunuz. Büyük ATATÜRK’ün ifade ettiği gibi sizleri “ Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” olarak yetiştirmeye özen gösterdik.

Sizler, ülkemizin, milletimizin geleceği ve aydınlık yüzüsünüz. Bizler burada sizlerin başarılarını alkışlamak için bulunuyoruz. Her ne kadar öğretmenlerinize ve ailelerinize sizlere olan benzersiz katkılarından ötürü minnettar olsak da, bu güne sizler kendi çabalarınızla ve alın terinizle geldiniz. Bu övgü sizin hakkınızdır.
            Buradan ayrılırken lütfen niçin buraya geldiğinizi hatırlamaya çalışın. Buradan elinizde çok önemli bir güçle, “dünyayı değiştirmek için sahip olunabilecek en kudretli silahla” yani BİLGİ ile ayrılıyorsunuz. Sahip olduğunuz bilgileri hayallerinizle taçlandırınız. Önemli olan; hayatta "en çok şeye sahip olmak" değil "en az şeye ihtiyaç duymaktır." Unutmayınız ki hiçbir HAYAL gerçekleşemeyecek kadar "BÜYÜK", hiçbir UMUT hafife alınacak kadar "KÜÇÜK" değildir.

 

Önümüzdeki haftalar içerisinde gireceğiniz sınavlarda hakkınız olan başarının sizinle olmasını diliyorum. Bundan sonraki süreçte hangi üniversitede, hangi bölümde okursanız okuyun öncelikli olarak işinizi düzgün yapın, dünyayı takip edin, teknolojiyi takip edin, dünyaya kenarından değil ortasından bakın. Milletimiz, tarihsel süreçte bu dünyaya hükmetmiş, nice başarılara imza atmıştır. Yine aynı başarılara çok çalışarak ulaşabiliriz. Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşamayı alışkanlık haline getirmiş milletler önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve sonra da geleceklerini kaybederler.” İçinde yaşadığımız Anadolu toprakları medeniyetlerin beşiği olduğu kadar medeniyetler mezarlığıdır da. Aramızda Hitit, Lidyalı, Frigyalı, Urartulu kimse yok. Eğer biz de çalışmaktan vazgeçersek, gereğini yapmazsak biz de bu mezarlıklar diyarında kendimize uygun bir mezar taşı aramak durumunda kalırız. Bu sebeple hepimiz Atatürk İlke ve İnkılâplarının ışığında çok çalışmaya devam edeceğiz. Bu memlekete, bu vatana olan borcumuzu ödeyeceğiz.

Sevgili Veliler,

Bizlere 4 yıl önce emanet ettiğiniz göz bebeklerinizi bu güzel eğitim yuvasından mezun etmenin haklı gururunu yaşıyor, öğrencilerimize ve sizlere bundan sonraki yaşantınızda sağlık, mutluluk ve başarı dolu günler diliyorum. Bu güzel geceyi hazırlayan başta Edebiyat Öğretmenimiz Hatice ÖĞÜT olmak üzere emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma ve görev alan öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Zor hemen yapılır, imkânsız ise biraz zaman alır.” Biz bu anlayışla 4,5 yıl büyük bir onurla ve gururla görev yaptığım Ayvalık Anadolu Lisesi’nde nöbet değişimi için şartlar olgunlaştırılmaya başlandı. Şairin dediği gibi;

Hatırladıklarınla yaşayacak

Hatırlattıkların ile anılacaksın.

Bu sürede “Baki kalacak bu gök kubbenin altında hoş bir sâda” bırakabilmiş isek ne mutlu bize.  Milli Takımımızın sloganı eşliğinde “Biz bitti demeden BİTMEZ…” diyerek sözlerimi tamamlarken gençlerimizi sevgiyle, hasretle uğurluyor, LYS’de ve tercih döneminde başarılar diliyorum. Yolunuz aydınlık, bahtınız açık olsun.  Allah yâr ve yardımcınız olsun. Saygılarımla”

 

            Bayrak Flama Devir Teslim töreninde 12. sınıf öğrencilerinden Umut ÇİFTÇİ bayrağı, 11. sınıf öğrencisi Efekan KÖMÜRCÜ’ye, Okul Flamasını 12. sınıf öğrencisi Büşra TEKİRDAĞLI, 11. sınıf öğrencisi Dilan ÖZEL’e teslim etti.

           

            Okul dereceleri açıklandı. Okul Üçüncülüğünü 12-C sınıfı öğrencilerinden Buket ÇAYIRLI (89,29 Puan Ortalaması), Okul İkinciliğini 12-A sınıfından Büşra TEKİRDAĞLI (90,30 Puan Ortalaması) Okul Birinciliğini 12-A sınıfından Zeliha ALBAYRAK (92,15 Puan Ortalaması) elde etti. Çiçeklerini aileleri takdim derken başarı plaketlerini Okul Müdürü Veli TUNCAY verdi.

            Okul Birincisi Zeliha ALBAYRAK mezuniyet kütüğüne birincilik plaketini çaktı. Ardından teşekkür konuşmasını yaptı. Konuşmasında başarıda söz sahibi olan ailesine ve öğretmenlerine teşekküre etti.

            Törenin son bölümünde öğrencilerin manilerinin okunduğu ve resimlerinin sunulduğu diploma töreni bölümüne geçildi. Öğrencilere başarı belgeleri öğretmenleri tarafından takdim edildi. Her sınıfa sınıf öğretmenleriyle birlikte yaş pasta ikramı yapıldı. Okul Birincisinin komutuyla tüm öğrenciler volkan gösterisi ve konfeti eşliğinde keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu sona erdirdiler.

 

                                                                                                            02/06/2016

Veli TUNCAY

 

Ayvalık Anadolu Lisesi Müdürü